< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1103 (MCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1103 година од новата ера, 103. од вториот милениум, 3. од XII век и четвртта од 1100-тите.

1103 во разни календари
Грегоријански календар1103
MCIII
Ab urbe condita1856
Ерменски календар552
ԹՎ ՇԾԲ
Асирски календар5853
Балиски календар1024–1025
Бенгалски календар510
Берберски календар2053
Будистички календар1647
Бурмански календар465
Византиски календар6611–6612
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3799 или 3739
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3800 или 3740
Коптски календар819–820
Етиопски календар1095–1096
Еврејски календар4863–4864
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1159–1160
 - Сачка ера1024–1025
 - Кали-југа4203–4204
Холоценски календар11103
Игбоански календар103–104
Ирански календар481–482
Исламски календар496–497
Јапонски календарКова 5
(康和5年)
Јавански календар1008–1009
Јулијански календар1103
MCIII
Корејски календар3436
Мингуо-календар809 пред Р. Кина
民前809年
Нанакшахи−365
Селевкидски календар1414/1415 г.г.
Тајландски сончев календар1645–1646
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1229 или 848 или 76
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1230 или 849 или 77

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6611 и 6612 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5853 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4863 и 4864 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1856.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1103 година се протега во 3739 и 3740, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3799 и 3800 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1646. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 496 и 497 исламска година.

Настани

уреди
 
Боемунд Тарентски (Антиохиски) - Портрет на Мери Јозеф Блондел

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Steven Runciman (1951). A History of the Crusades. Vol II: The Kingdom of Jerusalem, pp. 31–32. ISBN 978-0-241-29876-3.