Кајри Ирвинг

американски кошаркар

Кајри Ендру Ирвинг (23 март 1992) — американски професионален кошаркар на Бруклин Нетс на НБА. Тој бил прогласен за НБА дебитант на годината, откако бил избран од Кливленд Кавалиерс со првиот целокупен избор во нацрт-верзијата на НБА 2011 година. А петкратниот НБА Ол-стар, Ирвинг бил избран за третиот тим на сите НБА во 2015 година. Тој го освоил НБА првенството со Кавалиерс во 2016 година.

Кајри Ирвинг

Ирвинг играл колеџ кошарка за војводата Блу Девилс пред да се приклучи на Кавалиерс. Тој беше именуван за највреден играч во НБА-лигата од сите времиња во 2014 година. Во финалето на НБА финалето во 2016 година, тој постигна тројка, со 53 секунди остана во врзаната игра 7, за да им помогне на Кавалиерс да се борат на првенството Златните државни воини. Откако загуби во финалето во реванш против воините во 2017 година, Ирвинг побарал трговија, а му се предаде на Бостон. Ирвинг, исто така, играше и за репрезентацијата на САД, со кого освои злато на Светското првенство во кошарка ФИБА 2014 и Летните олимписки игри 2016.

Животопис Уреди

Ирвинг е роден на 23 март 1992 година во Мелбурн, Австралија, од американски родители. Има постара сестра, Азија и помлада сестра, Лондон. Неговиот татко, Дредрик, играл кошарка на Бостонскиот универзитет заедно со Шон Тејг, кај тренерот Рик Питино. По завршувањето на својата кариера, таткото на Ирвинг се преселил во Австралија за да свири професионално за Булин Бумерс. Ирвинг живеел во предградие на Мелбурн на Кју пред да се пресели во САД кога имал две години. Тој има двојно американско и австралиско државјанство. Мајката на Ирвинг, Елизабет, која била од племето Сијукс, починала од болест кога тој имал четири години, така што Дредрик го подигнал со помош на тетките на Ирвинг.