Кајри Ирвинг

американски кошаркар

Кајри Ендру Ирвинг (23 март 1992) — американски професионален кошаркар на Далас Маверикс на НБА. Тој бил прогласен за НБА дебитант на годината, откако бил избран од Кливленд Кавалиерс како прв севкупен пик на драфтот во НБА за 2011 година.[1] Осумкратен Ол-стар и трикратен член на Ол-НБА тимот, Ирвинг ја освоил НБА шампионската титула со Кавалиерс во 2016 година.

Кајри Ирвинг

Ирвинг играл колеџ кошарка за Дјук Блу Девилс пред да се приклучи на Кавалиерс.[2] Тој бил прогласен за најкорисен играч на Ол-стар натпреварот во 2014 година.[3] Во финалето на НБА во 2016 година, во седмиот одлучувачки меч против Голден Стејт Вориорс, тој постигнал тројка нз 53 секунди пред крајот на натпреварот, со што им помогнал на Кавалиерс да ја освојат титулата.[4] Откако загубил во финалето во реваншот против Вориорс во 2017 година, Ирвинг побарал од Кавалирс да го разменат,[5] [6] а му се предаде на Бостон.[7] Ирвинг, исто така, играше и за репрезентацијата на САД, со кого освои злато на Светското првенство во кошарка ФИБА 2014 и Летните олимписки игри 2016 година.

Животопис

уреди

Ирвинг е роден на 23 март 1992 година во Мелбурн, Австралија,[8] од американски родители.[9] Има постара сестра, Азија и помлада сестра, Лондон. Неговиот татко, Дредрик, играл кошарка на Бостонскиот универзитет заедно со Шон Тејг, кај тренерот Рик Питино.[10] По завршувањето на својата кариера, таткото на Ирвинг се преселил во Австралија за да свири професионално за Булин Бумерс.[11] Ирвинг живеел во предградие на Мелбурн на Кју пред да се пресели во САД кога имал две години.[12] [13] Тој има двојно американско и австралиско државјанство.[14] [15] Мајката на Ирвинг, Елизабет, која била од племето Сијукс, починала од болест кога тој имал четири години, така што Дредрик го подигнал со помош на тетките на Ирвинг.[16] [17] [18]

Наводи

уреди
 1. Boyer, Mary Schmitt (May 15, 2012). „Early failure set path to Rookie of the Year success for Cleveland Cavaliers' Kyrie Irving“. The Plain Dealer. Архивирано од изворникот на July 18, 2012. Посетено на May 16, 2012.
 2. Riggs, Randy. „Irving picks Duke over Aggies, Kentucky“. Архивирано од изворникот на May 13, 2014. Посетено на August 6, 2012.
 3. „East at West“. National Basketball Association. Архивирано од изворникот на February 7, 2015. Посетено на February 17, 2014.
 4. „Cavaliers vs Warriors“. National Basketball Association. Архивирано од изворникот на June 19, 2016. Посетено на June 20, 2016.
 5. Windhorst, Brian (July 21, 2017). „Kyrie Irving requesting trade out of Cleveland to find bigger role“. ABC News. Архивирано од изворникот на March 31, 2018. Посетено на August 28, 2017.
 6. „Irving's trade demand conveys latest disconnect in Cleveland“. ESPN. July 22, 2017. Архивирано од изворникот на March 31, 2018. Посетено на July 26, 2017.
 7. „Celtics Acquire Four-Time All-Star Kyrie Irving“. National Basketball Association. August 22, 2017. Архивирано од изворникот на August 31, 2017. Посетено на August 22, 2017.
 8. Ryan, Conor (June 25, 2013). „Sharing talent on a big trip home“. Herald Sun. Архивирано од изворникот на March 18, 2022. Посетено на July 8, 2021.
 9. Boyer, Mary Schmitt (June 26, 2011). „For Kyrie and Dred Irving, a long, winding road took them to a magical draft night (and the Cleveland Cavaliers)“. The Plain Dealer. Архивирано од изворникот на July 29, 2021. Посетено на July 29, 2021.
 10. Jenkins, Lee (February 17, 2012). „Teague family at heart of hoops' little-man revolution“. Sports Illustrated. Архивирано од изворникот October 29, 2020. Посетено на December 31, 2015.
 11. „Kyrie Irving Bio – Duke University“. Duke Sports Information. May 16, 2011. Архивирано од изворникот на June 18, 2013. Посетено на March 12, 2013.
 12. „Kyrie Irving is Committed to the Red, White and Blue“. usabasketball.com. June 21, 2010. Архивирано од изворникот на August 24, 2010.
 13. Spears, Marc J. (June 17, 2011). „Irving rewards father's perseverance“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на October 30, 2021. Посетено на October 8, 2017.
 14. „Kyrie Irving is Committed to the Red, White and Blue“. usabasketball.com. June 21, 2010. Архивирано од изворникот на August 24, 2010.
 15. Neumann, Thomas (June 21, 2016). „Ben Simmons follows footsteps of these Aussies, Kiwis in NBA“. ESPN. Архивирано од изворникот на November 9, 2021. Посетено на October 8, 2017. Irving holds dual American and Australian citizenship but has lived in the United States since age 2.
 16. Spears, Marc J. (June 17, 2011). „Irving rewards father's perseverance“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на October 30, 2021. Посетено на October 8, 2017.
 17. Nichols, Rachel (January 11, 2017). „Rachel Nichols Sit down Interview with Kyrie Irving“. ESPN. Архивирано од изворникот на June 18, 2020.
 18. Windhorst, Brian (August 22, 2018). „Kyrie Irving finds new name and new family on North Dakota reservation“. ESPN. Архивирано од изворникот на March 23, 2022. Посетено на September 5, 2018.