Дамон Албарн (англиски изговор: / ɔ ː deɪmən lbɑrn /, 23 март 1968 — англиски пејач, текстописец и музички продуцент кој е вклучен во многу проекти со висок профил и соработки во текот на неговата кариера. Тој е можеби најпознат по меѓународното ниво за неговата сегашна улога како фронтмен и текстописец на Горилаз, чиј прв два студиски албум беше продаден во повеќе од 20 милиони копии во комбинација до 2007 година и како текстописец фронтмен на британскиот поп бенд Блур, и има исто така тој учествуваше во помалку познатите проекти, како "Добриот, лошиот и кралицата, Мајмун: Патување на запад и Музика од Мали.

Дамон Албарн
Животописни податоци
Родено имеДамон Албарн
Роден(а)23 март 1968(1968-03-23)(56 г.)
Вајтчапел, Лондон, Англија
ПотеклоКолчестер, Англија
ЖанровиАлтернативен рок, Британски поп
ЗанимањаМузичар, Пејач, Текстописец, Продуцент, Композитор
Инструментивокали, гитара, пијано, виолина, рекордер, вибрафон, синтисајзер, мелодика, бас гитара, тапани, тастатури
Период на активност1988–денес
СоработнициBlur
Gorillaz
The Good, the Bad & the Queen
Monkey: Journey to the West
Massive Attack
Мреж. местоBlur
Gorillaz
The Good, the Bad & the Queen