< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1309 (MCCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1309 година од новата ера, 309. од вториот милениум, 9. од XIV век и последна од 1300-тите.

1309 во разни календари
Грегоријански календар1309
MCCCIX
Ab urbe condita2062
Ерменски календар758
ԹՎ ՉԾԸ
Асирски календар6059
Балиски календар1230–1231
Бенгалски календар716
Берберски календар2259
Будистички календар1853
Бурмански календар671
Византиски календар6817–6818
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4005 или 3945
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4006 или 3946
Коптски календар1025–1026
Етиопски календар1301–1302
Еврејски календар5069–5070
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1365–1366
 - Сачка ера1230–1231
 - Кали-југа4409–4410
Холоценски календар11309
Игбоански календар309–310
Ирански календар687–688
Исламски календар708–709
Јапонски календарЕнкјо 2
(延慶2年)
Јавански календар1220–1221
Јулијански календар1309
MCCCIX
Корејски календар3642
Мингуо-календар603 пред Р. Кина
民前603年
Нанакшахи−159
Тајландски сончев календар1851–1852
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1435 или 1054 или 282
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1436 или 1055 или 283

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6817 и 6818 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6059 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5069 и 5070 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2062.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1309 година се протега во 3945 и 3946, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4005 и 4006 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1852. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 708 и 709 исламска година.

Настани

уреди
 
Карло Роберт

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди