Бад Либенверда

град во Германија

Бад Либенверда (германски: Bad Liebenwerda) — бањски град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 57 километри северозападно од Дрезден и 28 километри источно од Торгау.

Бад Либенверда
Кулата Лубварт во Бад Либенверда
Кулата Лубварт во Бад Либенверда
Грб на Бад Либенверда
Бад Либенверда is located in Германија
Бад Либенверда
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Томас Рихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 138,41 км2
Надм. височина 86 м
Население 9.140 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04924
Повик. бр. 035341
Портал www.badliebenwerda.de
Местоположба на градот Бад Либенверда во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°31′0″N 13°24′0″E / 51.51667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.51667; 13.40000Координати: 51°31′0″N 13°24′0″E / 51.51667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.51667; 13.40000

ИсторијаУреди

Првото пишано спомнување на градот е од 1231 како Лиевенверде („Lievenwerde“). Значењето на името е Live или Lieb за живот или сакано и werde од werda што значи остров, високо место во вода. Документот од 1231 го спомнува Ото од Илебург, фогт на Ливенверде и свештеникот Плебан Валтер. Либенверда има замок со шанец, кој е познат како Кула Лубварт. Првото спомнување на Либенверда како град е од 1304. Либенверда бил дел од Изборното кнежевство Саксонија и Кралството Саксонија до 1815; по Виенскиот конгрес областа станала округ во Кралството Прусија. Градот поседува бањи од 1905, а од 1925 го додал зборот „Бад“ (Bad) кон неговото име.

Култура и архитектураУреди

Во Бад Либенверда се наоѓа готската црква Св. Никола. Камбанаријата на црквата била повторно изградена кон крајот на 19 век по удар на гром на кулата, кој предизвикал пожар. Кулата Лубварт е најстарата градба во градот. Кулата била изградена околу 1207 како дел од замокот со шанец. Веднаш до кулата е музејот за изложби за композиторот Карл Хајнрих Граун и неговите браќа.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)