Бамберг

град во Баварија, Германија

Бамберг (/ˈbæmbɜːrɡ/,[2] US /ˈbɑːmbɛərk/,[3][4] German: [ˈbambɛɐ̯k] ( слушнете)) е град во Горна Франконија, Германија, на реката Рекниц близу до неговото влевање во реката Мајна. Голем дел од градот е од светското наследство на УНЕСКО од 1993 година.

Бамберг
Стара градска куќа (Altes Rathaus) во Бамберг
Стара градска куќа (Altes Rathaus) во Бамберг
Грб на Бамберг
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Франконија
Округ Урбани области на Германија
Градоначалник Андреас Старке (СДП)
Основни податоци
Површина 54,62 км2
Надм. височина 262 м
Население 77.592 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 1.421 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BA
Пошт. бр. 96047, 96049, 96050, 96051, 96052
Повик. бр. 0951
Портал www.stadt.bamberg.de
Светско наследство на УНЕСКО
Службен називTown of Bamberg
КритериумCultural: ii, iv
Навод624
Запис1993 (XVII заседание)
Површина142 ha
Преоден појас444 ha

ИсторијаУреди

 
17th century 3D-map of Bamberg. Matthias Merian in Danckerts, Historis, 1632.

За време на пост-римските векови на германската миграција, регионот, потоа вклучен во епархијата Бамберг, бил населен во најголем дел од страна на Словените. Градот, првпат споменат во 902 година, се издигнал од замокот Бабенберх кој го добил своето име по семејството Бабенберг. Со нивното истребување преминува во саксонска куќа.[5] Областа била христијанизирана главно од монасите на опатината Бенедиктинска Фулда, а земјата била под духовен авторитет на Вирцбургската епархија.

Во 1007 година, светиот римски император Хенри II го направил Бамберг семејно наследство, седиште на посебна епархија. Целта на царот со ова била да се направи помала епархија во Вирцбург и да се даде на христијанството поцврста основа во областите на Франконија, источно од Бамберг.

Во 1008 година, по долгите преговори со епископите на Вирцбург и Ајхштет, кои требале да отстапат дел од нивните епархии, биле дефинирани границите на новата епархија, а папата Јован XVIII му ја одобрил папската потврда истата година. Хенри II наредил изградба на нова катедрала, која била посветена на 6 мај 1012 година. Црквата била збогатена со подароци од папата, а Хенри ја посветил во негова чест. Во 1017 Хенри, исто така, ја основал опатијата Михаелсберг во Михаелсберг ("Света Мајкл"), во близина на Бамберг, бенедиктинска опатија за обука на свештенството. Императорот и неговата сопруга Кунигунде дале големи привремени поседи на новата епархија и добиле многу привилегии од кои се зголемила секуларната моќ на епископот. Папата Бенедикт VIII го посетил Бамберг во 1020[6] година за да се сретне со Хенри II за дискусии во врска со Светото Римско Царство. Додека бил тука, тој ја ставил епархијата во директна зависност од Светата Столица. Тој, исто така, лично посветил некои од Бамбергските цркви. За кратко време Бамберг бил центар на Светото Римско Царство. Хенри и Кунигунде биле погребани во катедралата.

 
Woodcut of Bamberg from the Nuremberg Chronicle, 1493
 
The Schlenkerla, one of Bamberg's breweries and taverns.
 
The old palace (Alte Hofhaltung)

Од средината на 13-тиот век наваму, епископите биле принцови на Империјата и владееле со Бамберг, надгледувајќи ја изградбата на монументални згради. Во 1248 и 1260 грофот добил големи делови од имотите на грофовите на Меран, делумно преку купување и делумно преку присвојување на изгаснати феудалци. Старата Бамбершка епархија била составена од непрекината територија која се протегала од Шлузелфелд во североисточна насока кон Франконската шума и поседувала и имот во Војводството Каринтија и Салцбург, во Нордгау (сегашниот Горен Пфалц), во Тирингија и на Дунав. Со промените што произлегуваат од реформацијата, територијата на овој поглед беше намалена речиси една половина во обем. Од 1279 грбот на градот Бамберг е познат во форма на печат.

Судењата на вештерки од 17-тиот век тврдат дека имало илјада жртви во Бамберг, достигнувајќи кулминација помеѓу 1626 и 1631 година, под власт на кнежевскиот бискуп Јохан Георг II Фукс фон Дорнхајм.[7] Познатиот Друденхаус (затвор на вештерки), изграден во 1627 година, веќе не постои денес. Сепак, остануваат детални извештаи за некои случаи, како што е случајот на Јоханес Јуниус.[8]

Во 1647 година, Бамбершкиот универзитет бил основан како Академија Бамбергенис.[9]

Бамбрзи (Посен Бамбергерс) се германски Полјаци кои потекнуваат од доселеници од областа Бамберг кои се населиле во селата околу Познањ во годините 1719-1753.

Во 1759 година, имотот и јурисдикциите на епархијата сместени во Австрија биле продадени на таа држава. Кога се случило секуларизацијата на црквите (1802), диоцезата опфаќала 3,305 km2 (1,276 ми) и имала 207.000 жители. Бамберг ја загубил својата независност во 1802 година, станувајќи дел од Баварија во 1803 година.

Бамберг првпат бил поврзан со германскиот железнички систем во 1844 година, кој оттогаш бил важен дел од неговата инфраструктура. Откако комунистичкото востание ја презеде контролата над Баварија во годините по Првата светска војна, државната власт побегнала во Бамберг и останала таму речиси две години, пред да се вратат во баварската престолнина Минхен од страна на единиците на Фрикорпс (види Баварска советска република). Првиот републички устав на Баварија бил донесен во Бамберг, станувајќи познат како Бамбергер Верфасунг.

Во февруари 1926 година Бамберг служел како место за Бамбершката конференција, свикана од Адолф Хитлер во обидот да го поттикне единството и да го задуши несогласувањето во тогашната млада Нацистичка партија. Бамберг беше избран за својата локација во Горна Франконија, разумно близу до резиденциите на членовите на дисидентската северна фашистичка група, но сепак во Баварија.[10]

Во 1973 година, градот ја прослави 1000-годишнината од своето основање.

Популација во историјатаУреди

Година Популација
1818 17,000
1885 31,521
1905 45,308
Largest groups of foreign residents
Nationality Population (2013)
  Турција 1,076
  Италија 359
  Грција 232
  Португалија 119
  Шпанија 115

ГеографијаУреди

Bamberg is located in Franconia, 63 kм (39 ми) north of Nuremberg by railway and 101 kм (63 ми) east of Würzburg, also by rail. It is situated on the Regnitz river, 3 kм (1.9 ми) before it flows into the Main river.

Its geography is shaped by the Regnitz and by the foothills of the Steigerwald, part of the German uplands. From northeast to southwest, the town is divided into first the Regnitz plain, then one large and several small islands formed by two arms of the Regnitz (Inselstadt), and finally the part of town on the hills, the "Hill Town" (Bergstadt).

The seven hills of BambergУреди

Bamberg extends over seven hills, each crowned by a beautiful church. This has led to Bamberg being called the "Franconian Rome" — although a running joke among Bamberg's tour guides is to refer to Rome instead as the "Italian Bamberg". The hills are Cathedral Hill, Michaelsberg, Kaulberg/Obere Pfarre, Stefansberg, Jakobsberg, Altenburger Hill and Abtsberg.

ClimateУреди

Climate in this area has mild differences between highs and lows, and there is adequate rainfall year-round. The Köppen Climate Classification subtype for this climate is "Cfb" (Marine West Coast Climate/Oceanic climate), with a certain continental influence as indicated by average winter nighttime temperatures well below zero.[11]

Климатски податоци за Bamberg (1981–2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 15.8
(60.4)
19.9
(67.8)
24.4
(75.9)
31.8
(89.2)
33.3
(91.9)
35.5
(95.9)
37.9
(100.2)
38.3
(100.9)
33.3
(91.9)
27.6
(81.7)
21.9
(71.4)
16.0
(60.8)
38.3
(100.9)
Прос. висока °C (°F) 2.9
(37.2)
4.7
(40.5)
9.5
(49.1)
14.8
(58.6)
19.7
(67.5)
22.5
(72.5)
24.9
(76.8)
24.5
(76.1)
19.8
(67.6)
14.1
(57.4)
7.3
(45.1)
3.6
(38.5)
14.03
(57.24)
Прос. ниска °C (°F) −3.2
(26.2)
−3.0
(26.6)
0.2
(32.4)
3.1
(37.6)
7.6
(45.7)
10.7
(51.3)
12.7
(54.9)
12.2
(54)
8.6
(47.5)
5.0
(41)
1.2
(34.2)
−1.8
(28.8)
4.44
(40.02)
Најниска забележана °C (°F) −29.7
(−21.5)
−25.7
(−14.3)
−19.6
(−3.3)
−9.7
(14.5)
−4.1
(24.6)
−1.0
(30.2)
1.4
(34.5)
0.7
(33.3)
−2.5
(27.5)
−7.5
(18.5)
−18.0
(−0.4)
−27.3
(−17.1)
−29.7
(−21.5)
Прос. врнежи мм (ин) 47.1
(1.854)
39.0
(1.535)
49.4
(1.945)
41.5
(1.634)
64.4
(2.535)
61.4
(2.417)
78.0
(3.071)
55.3
(2.177)
56.8
(2.236)
51.1
(2.012)
51.9
(2.043)
55.0
(2.165)
650.9
(25.624)
Сред. бр. сончеви часови месечно 51.2 81.3 112.3 170.4 208.8 211.2 226.5 213.3 155.6 105.0 48.8 39.6 1.624
Извор: Météoclimat

УправувањеУреди

Градоначалници од 1945 годинаУреди

Years Mayor Party
1945–1958 Luitpold Weegmann CSU
1958–1982 Theodor Mathieu CSU
1982–1994 Paul Röhner CSU
1994–2006 Herbert Lauer Independent
2006–Present Andreas Starke SPD

Граѓанско збратимувањеУреди

Бамберг е збратимен со:

Значајни луѓеУреди

 
Louis-Alexandre Berthier 1808

A-KУреди

L-ZУреди

 
Emil Marschalk von Ostheim 1903

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. 31 декември 2018.  (германски)
 2. „Bamberg“. Collins English Dictionary. HarperCollins. конс. 12 May 2019. 
 3. Шаблон:Cite American Heritage Dictionary
 4. Шаблон:Cite Merriam-Webster
 5.   Една или повеќе речениците пред наводов вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственостBamberg“. Енциклопедија Британика (XI) 3: 301-302. (1911). Cambridge University Press. (англиски)
 6. Dengler-Schreibe, Karin. Bamberg – For Newcomers and old friends. Heinrichs-Verlag GmbH, Bamberg. стр. 7. ISBN 9783898891066. 
 7. „Im Bund mit dem Teufel“. Anfang des 17. Jahrhunderts wurden in Bamberg binnen 20 Jahren tausend Menschen verbrannt, weil sie angeblich einen Bund mit dem Teufel geschlossen hatten. 
 8. „The Witch Persecution at Bamberg“. Hanover College. Архивирано од изворникот на 19 August 2007. конс. 2007-08-26. On Wednesday, June 28, 1628, was examined without torture Johannes Junius, Burgomaster at Bamberg, on the charge of witch-craft: how and in what fashion he had fallen into that vice. Is fifty-five years old, and was born at Niederwaysich in the Wetterau. Says he is wholly innocent, knows nothing of the crime has never in his life renounced God: says that he is wronged hefore God and the world, would like to hear of a single human being who has seen him at such gatherings [as the witch-sabbaths]. 
 9. https://www.uni-bamberg.de/en/studies/general-information/the-university-of-bamberg-and-its-surroundings/
 10. See generally Kershaw, Ian (1999). Hitler 1889–1936: Hubris. New York: W. W. Norton & Company. стр. 274–78. ISBN 0-393-04671-0.  See also Toland, John (1976). Adolf Hitler. New York: Doubleday & Company. стр. 213–18. ISBN 0-385-03724-4. 
 11. „Bamberg, Germany Köppen Climate Classification (Weatherbase)“. Weatherbase. конс. 15 March 2018. 

Надворешни врскиУреди