< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

285 (CCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 285 година од новата ера, 285. од првиот милениум, 85. од III век и шеста од 280-тите.

285 во разни календари
Грегоријански календар285
CCLXXXV
Ab urbe condita1038
Асирски календар5035
Балиски календар206–207
Бенгалски календар−308
Берберски календар1235
Будистички календар829
Бурмански календар−353
Византиски календар5793–5794
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2981 или 2921
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2982 или 2922
Коптски календар1–2
Етиопски календар277–278
Еврејски календар4045–4046
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера341–342
 - Сачка ера206–207
 - Кали-југа3385–3386
Холоценски календар10285
Ирански календар337 п.п. – 336 п.п.
Исламски календар347 п.х. – 346 п.х.
Јавански календар165–166
Јулијански календар285
CCLXXXV
Корејски календар2618
Мингуо-календар1627 пред Р. Кина
民前1627年
Нанакшахи−1183
Селевкидски календар596/597 г.г.
Тајландски сончев календар827–828
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
411 или 30 или −742
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
412 или 31 или −741

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5793 и 5794 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5035 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4045 и 4046 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1038.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 285 година се протега во 2921 и 2922, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2981 и 2982 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 828. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 347 и 346 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди