< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

217 (CCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 217 година од новата ера, 217. од првиот милениум, 17. од III век и осма од 210-тите.

217 во разни календари
Грегоријански календар217
CCXVII
Ab urbe condita970
Асирски календар4967
Балиски календар138–139
Бенгалски календар−376
Берберски календар1167
Будистички календар761
Бурмански календар−421
Византиски календар5725–5726
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2913 или 2853
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2914 или 2854
Коптски календар−67 – −66
Етиопски календар209–210
Еврејски календар3977–3978
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера273–274
 - Сачка ера138–139
 - Кали-југа3317–3318
Холоценски календар10217
Ирански календар405 п.п. – 404 п.п.
Исламски календар417 п.х. – 416 п.х.
Јавански календар94–95
Јулијански календар217
CCXVII
Корејски календар2550
Мингуо-календар1695 пред Р. Кина
民前1695年
Нанакшахи−1251
Селевкидски календар528/529 г.г.
Тајландски сончев календар759–760
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
343 или −38 или −810
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
344 или −37 или −809

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5725 и 5726 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4967 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3977 и 3978 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 970.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 217 година се протега во 2853 и 2854, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2913 и 2914 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 760. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 417 и 416 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   217 на Ризницата ?