< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

273 (CCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 273 година од новата ера, 273. од првиот милениум, 73. од III век и четвртта од 270-тите.

273 во разни календари
Грегоријански календар273
CCLXXIII
Ab urbe condita1026
Асирски календар5023
Балиски календар194–195
Бенгалски календар−320
Берберски календар1223
Будистички календар817
Бурмански календар−365
Византиски календар5781–5782
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2969 или 2909
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2970 или 2910
Коптски календар−11 – −10
Етиопски календар265–266
Еврејски календар4033–4034
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера329–330
 - Сачка ера194–195
 - Кали-југа3373–3374
Холоценски календар10273
Ирански календар349 п.п. – 348 п.п.
Исламски календар360 п.х. – 359 п.х.
Јавански календар152–153
Јулијански календар273
CCLXXIII
Корејски календар2606
Мингуо-календар1639 пред Р. Кина
民前1639年
Нанакшахи−1195
Селевкидски календар584/585 г.г.
Тајландски сончев календар815–816
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
399 или 18 или −754
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
400 или 19 или −753

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5781 и 5782 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5023 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4033 и 4034 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1026.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 273 година се протега во 2909 и 2910, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2969 и 2970 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 816. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 360 и 359 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди