< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

223 (CCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 223 година од новата ера, 223. од првиот милениум, 23. од III век и четвртта од 220-тите.

223 во разни календари
Грегоријански календар223
CCXXIII
Ab urbe condita976
Асирски календар4973
Балиски календар144–145
Бенгалски календар−370
Берберски календар1173
Будистички календар767
Бурмански календар−415
Византиски календар5731–5732
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2919 или 2859
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2920 или 2860
Коптски календар−61 – −60
Етиопски календар215–216
Еврејски календар3983–3984
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера279–280
 - Сачка ера144–145
 - Кали-југа3323–3324
Холоценски календар10223
Ирански календар399 п.п. – 398 п.п.
Исламски календар411 п.х. – 410 п.х.
Јавански календар101–102
Јулијански календар223
CCXXIII
Корејски календар2556
Мингуо-календар1689 пред Р. Кина
民前1689年
Нанакшахи−1245
Селевкидски календар534/535 г.г.
Тајландски сончев календар765–766
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
349 или −32 или −804
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
350 или −31 или −803

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5731 и 5732 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4973 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3983 и 3984 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 976.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 223 година се протега во 2859 и 2860, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2919 и 2920 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 766. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 411 и 410 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди