< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

248 (CCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 248 година од новата ера, 248. од првиот милениум, 48. од III век и деветта од 240-тите.

248 во разни календари
Грегоријански календар248
CCXLVIII
Ab urbe condita1001
Асирски календар4998
Балиски календар169–170
Бенгалски календар−345
Берберски календар1198
Будистички календар792
Бурмански календар−390
Византиски календар5756–5757
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2944 или 2884
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2945 или 2885
Коптски календар−36 – −35
Етиопски календар240–241
Еврејски календар4008–4009
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера304–305
 - Сачка ера169–170
 - Кали-југа3348–3349
Холоценски календар10248
Ирански календар374 п.п. – 373 п.п.
Исламски календар386 п.х. – 384 п.х.
Јавански календар126–127
Јулијански календар248
CCXLVIII
Корејски календар2581
Мингуо-календар1664 пред Р. Кина
民前1664年
Нанакшахи−1220
Селевкидски календар559/560 г.г.
Тајландски сончев календар790–791
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
374 или −7 или −779
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
375 или −6 или −778

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5756 и 5757 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4998 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4008 и 4009 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1001.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 248 година се протега во 2884 и 2885, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2944 и 2945 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 791. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 386 и 384 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди