< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

283 (CCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 283 година од новата ера, 283. од првиот милениум, 83. од III век и четвртта од 280-тите.

283 во разни календари
Грегоријански календар283
CCLXXXIII
Ab urbe condita1036
Асирски календар5033
Балиски календар204–205
Бенгалски календар−310
Берберски календар1233
Будистички календар827
Бурмански календар−355
Византиски календар5791–5792
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2979 или 2919
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2980 или 2920
Коптски календар−1 – 0
Етиопски календар275–276
Еврејски календар4043–4044
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера339–340
 - Сачка ера204–205
 - Кали-југа3383–3384
Холоценски календар10283
Ирански календар339 п.п. – 338 п.п.
Исламски календар349 п.х. – 348 п.х.
Јавански календар162–163
Јулијански календар283
CCLXXXIII
Корејски календар2616
Мингуо-календар1629 пред Р. Кина
民前1629年
Нанакшахи−1185
Селевкидски календар594/595 г.г.
Тајландски сончев календар825–826
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
409 или 28 или −744
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
410 или 29 или −743

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5791 и 5792 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5033 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4043 и 4044 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1036.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 283 година се протега во 2919 и 2920, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2979 и 2980 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 826. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 349 и 348 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   283 на Ризницата ?