< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

298 (CCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 298 година од новата ера, 298. од првиот милениум, 98. од III век и деветта од 290-тите.

298 во разни календари
Грегоријански календар298
CCXCVIII
Ab urbe condita1051
Асирски календар5048
Балиски календар219–220
Бенгалски календар−295
Берберски календар1248
Будистички календар842
Бурмански календар−340
Византиски календар5806–5807
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2994 или 2934
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2995 или 2935
Коптски календар14–15
Етиопски календар290–291
Еврејски календар4058–4059
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера354–355
 - Сачка ера219–220
 - Кали-југа3398–3399
Холоценски календар10298
Ирански календар324 п.п. – 323 п.п.
Исламски календар334 п.х. – 333 п.х.
Јавански календар178–179
Јулијански календар298
CCXCVIII
Корејски календар2631
Мингуо-календар1614 пред Р. Кина
民前1614年
Нанакшахи−1170
Селевкидски календар609/610 г.г.
Тајландски сончев календар840–841
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
424 или 43 или −729
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
425 или 44 или −728

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5806 и 5807 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5048 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4058 и 4059 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1051.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 298 година се протега во 2934 и 2935, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2994 и 2995 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 841. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 334 и 333 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди