< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

221 (CCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 221 година од новата ера, 221. од првиот милениум, 21. од III век и втора од 220-тите.

221 во разни календари
Грегоријански календар221
CCXXI
Ab urbe condita974
Асирски календар4971
Балиски календар142–143
Бенгалски календар−372
Берберски календар1171
Будистички календар765
Бурмански календар−417
Византиски календар5729–5730
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2917 или 2857
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2918 или 2858
Коптски календар−63 – −62
Етиопски календар213–214
Еврејски календар3981–3982
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера277–278
 - Сачка ера142–143
 - Кали-југа3321–3322
Холоценски календар10221
Ирански календар401 п.п. – 400 п.п.
Исламски календар413 п.х. – 412 п.х.
Јавански календар99–100
Јулијански календар221
CCXXI
Корејски календар2554
Мингуо-календар1691 пред Р. Кина
民前1691年
Нанакшахи−1247
Селевкидски календар532/533 г.г.
Тајландски сончев календар763–764
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
347 или −34 или −806
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
348 или −33 или −805

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5729 и 5730 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4971 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3981 и 3982 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 974.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 221 година се протега во 2857 и 2858, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2917 и 2918 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 764. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 413 и 412 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди