< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

287 (CCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 287 година од новата ера, 287. од првиот милениум, 87. од III век и осма од 280-тите.

287 во разни календари
Грегоријански календар287
CCLXXXVII
Ab urbe condita1040
Асирски календар5037
Балиски календар208–209
Бенгалски календар−306
Берберски календар1237
Будистички календар831
Бурмански календар−351
Византиски календар5795–5796
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2983 или 2923
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2984 или 2924
Коптски календар3–4
Етиопски календар279–280
Еврејски календар4047–4048
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера343–344
 - Сачка ера208–209
 - Кали-југа3387–3388
Холоценски календар10287
Ирански календар335 п.п. – 334 п.п.
Исламски календар345 п.х. – 344 п.х.
Јавански календар167–168
Јулијански календар287
CCLXXXVII
Корејски календар2620
Мингуо-календар1625 пред Р. Кина
民前1625年
Нанакшахи−1181
Селевкидски календар598/599 г.г.
Тајландски сончев календар829–830
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
413 или 32 или −740
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
414 или 33 или −739

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5795 и 5796 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5037 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4047 и 4048 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1040.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 287 година се протега во 2923 и 2924, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2983 и 2984 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 830. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 345 и 344 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   287 на Ризницата ?