< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

220 (CCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 220 година од новата ера, 220. од првиот милениум, 20. од III век и прва од 220-тите.

220 во разни календари
Грегоријански календар220
CCXX
Ab urbe condita973
Асирски календар4970
Балиски календар141–142
Бенгалски календар−373
Берберски календар1170
Будистички календар764
Бурмански календар−418
Византиски календар5728–5729
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2916 или 2856
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2917 или 2857
Коптски календар−64 – −63
Етиопски календар212–213
Еврејски календар3980–3981
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера276–277
 - Сачка ера141–142
 - Кали-југа3320–3321
Холоценски календар10220
Ирански календар402 п.п. – 401 п.п.
Исламски календар414 п.х. – 413 п.х.
Јавански календар98–99
Јулијански календар220
CCXX
Корејски календар2553
Мингуо-календар1692 пред Р. Кина
民前1692年
Нанакшахи−1248
Селевкидски календар531/532 г.г.
Тајландски сончев календар762–763
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
346 или −35 или −807
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
347 или −34 или −806

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5728 и 5729 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4970 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3980 и 3981 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 973.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 220 година се протега во 2856 и 2857, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2916 и 2917 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 763. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 414 и 413 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   220 на Ризницата ?