< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

228 (CCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 228 година од новата ера, 228. од првиот милениум, 28. од III век и деветта од 220-тите.

228 во разни календари
Грегоријански календар228
CCXXVIII
Ab urbe condita981
Асирски календар4978
Балиски календар149–150
Бенгалски календар−365
Берберски календар1178
Будистички календар772
Бурмански календар−410
Византиски календар5736–5737
Кинески календар丁未(огн. коза)
2924 или 2864
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2925 или 2865
Коптски календар−56 – −55
Етиопски календар220–221
Еврејски календар3988–3989
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера284–285
 - Сачка ера149–150
 - Кали-југа3328–3329
Холоценски календар10228
Ирански календар394 п.п. – 393 п.п.
Исламски календар406 п.х. – 405 п.х.
Јавански календар106–107
Јулијански календар228
CCXXVIII
Корејски календар2561
Мингуо-календар1684 пред Р. Кина
民前1684年
Нанакшахи−1240
Селевкидски календар539/540 г.г.
Тајландски сончев календар770–771
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
354 или −27 или −799
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
355 или −26 или −798

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5736 и 5737 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4978 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3988 и 3989 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 981.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 228 година се протега во 2864 и 2865, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2924 и 2925 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 771. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 406 и 405 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   228 на Ризницата ?