< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

236 (CCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 236 година од новата ера, 236. од првиот милениум, 36. од III век и седма од 230-тите.

236 во разни календари
Грегоријански календар236
CCXXXVI
Ab urbe condita989
Асирски календар4986
Балиски календар157–158
Бенгалски календар−357
Берберски календар1186
Будистички календар780
Бурмански календар−402
Византиски календар5744–5745
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2932 или 2872
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2933 или 2873
Коптски календар−48 – −47
Етиопски календар228–229
Еврејски календар3996–3997
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера292–293
 - Сачка ера157–158
 - Кали-југа3336–3337
Холоценски календар10236
Ирански календар386 п.п. – 385 п.п.
Исламски календар398 п.х. – 397 п.х.
Јавански календар114–115
Јулијански календар236
CCXXXVI
Корејски календар2569
Мингуо-календар1676 пред Р. Кина
民前1676年
Нанакшахи−1232
Селевкидски календар547/548 г.г.
Тајландски сончев календар778–779
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
362 или −19 или −791
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
363 или −18 или −790

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5744 и 5745 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4986 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3996 и 3997 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 989.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 236 година се протега во 2872 и 2873, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2932 и 2933 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 779. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 398 и 397 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди