< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

269 (CCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 269 година од новата ера, 269. од првиот милениум, 69. од III век и последна од 260-тите.

269 во разни календари
Грегоријански календар269
CCLXIX
Ab urbe condita1022
Асирски календар5019
Балиски календар190–191
Бенгалски календар−324
Берберски календар1219
Будистички календар813
Бурмански календар−369
Византиски календар5777–5778
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2965 или 2905
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2966 или 2906
Коптски календар−15 – −14
Етиопски календар261–262
Еврејски календар4029–4030
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера325–326
 - Сачка ера190–191
 - Кали-југа3369–3370
Холоценски календар10269
Ирански календар353 п.п. – 352 п.п.
Исламски календар364 п.х. – 363 п.х.
Јавански календар148–149
Јулијански календар269
CCLXIX
Корејски календар2602
Мингуо-календар1643 пред Р. Кина
民前1643年
Нанакшахи−1199
Селевкидски календар580/581 г.г.
Тајландски сончев календар811–812
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
395 или 14 или −758
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
396 или 15 или −757

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5777 и 5778 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5019 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4029 и 4030 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1022.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 269 година се протега во 2905 и 2906, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2965 и 2966 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 812. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 364 и 363 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   269 на Ризницата ?