< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

261 (CCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 261 година од новата ера, 261. од првиот милениум, 61. од III век и втора од 260-тите.

261 во разни календари
Грегоријански календар261
CCLXI
Ab urbe condita1014
Асирски календар5011
Балиски календар182–183
Бенгалски календар−332
Берберски календар1211
Будистички календар805
Бурмански календар−377
Византиски календар5769–5770
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2957 или 2897
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2958 или 2898
Коптски календар−23 – −22
Етиопски календар253–254
Еврејски календар4021–4022
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера317–318
 - Сачка ера182–183
 - Кали-југа3361–3362
Холоценски календар10261
Ирански календар361 п.п. – 360 п.п.
Исламски календар372 п.х. – 371 п.х.
Јавански календар140–141
Јулијански календар261
CCLXI
Корејски календар2594
Мингуо-календар1651 пред Р. Кина
民前1651年
Нанакшахи−1207
Селевкидски календар572/573 г.г.
Тајландски сончев календар803–804
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
387 или 6 или −766
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
388 или 7 или −765

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5769 и 5770 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5011 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4021 и 4022 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1014.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 261 година се протега во 2897 и 2898, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2957 и 2958 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 804. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 372 и 371 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди