< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

239 (CCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 239 година од новата ера, 239. од првиот милениум, 39. од III век и последна од 230-тите.

239 во разни календари
Грегоријански календар239
CCXXXIX
Ab urbe condita992
Асирски календар4989
Балиски календар160–161
Бенгалски календар−354
Берберски календар1189
Будистички календар783
Бурмански календар−399
Византиски календар5747–5748
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2935 или 2875
    — до —
己未年 (зем. коза)
2936 или 2876
Коптски календар−45 – −44
Етиопски календар231–232
Еврејски календар3999–4000
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера295–296
 - Сачка ера160–161
 - Кали-југа3339–3340
Холоценски календар10239
Ирански календар383 п.п. – 382 п.п.
Исламски календар395 п.х. – 394 п.х.
Јавански календар117–118
Јулијански календар239
CCXXXIX
Корејски календар2572
Мингуо-календар1673 пред Р. Кина
民前1673年
Нанакшахи−1229
Селевкидски календар550/551 г.г.
Тајландски сончев календар781–782
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
365 или −16 или −788
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
366 или −15 или −787

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5747 и 5748 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4989 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3999 и 4000 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 992.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 239 година се протега во 2875 и 2876, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2935 и 2936 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 782. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 395 и 394 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди