< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

237 (CCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 237 година од новата ера, 237. од првиот милениум, 37. од III век и осма од 230-тите.

237 во разни календари
Грегоријански календар237
CCXXXVII
Ab urbe condita990
Асирски календар4987
Балиски календар158–159
Бенгалски календар−356
Берберски календар1187
Будистички календар781
Бурмански календар−401
Византиски календар5745–5746
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2933 или 2873
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2934 или 2874
Коптски календар−47 – −46
Етиопски календар229–230
Еврејски календар3997–3998
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера293–294
 - Сачка ера158–159
 - Кали-југа3337–3338
Холоценски календар10237
Ирански календар385 п.п. – 384 п.п.
Исламски календар397 п.х. – 396 п.х.
Јавански календар115–116
Јулијански календар237
CCXXXVII
Корејски календар2570
Мингуо-календар1675 пред Р. Кина
民前1675年
Нанакшахи−1231
Селевкидски календар548/549 г.г.
Тајландски сончев календар779–780
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
363 или −18 или −790
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
364 или −17 или −789

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5745 и 5746 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4987 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3997 и 3998 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 990.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 237 година се протега во 2873 и 2874, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2933 и 2934 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 780. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 397 и 396 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди