< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

260 (CCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 260 година од новата ера, 260. од првиот милениум, 60. од III век и прва од 260-тите.

260 во разни календари
Грегоријански календар260
CCLX
Ab urbe condita1013
Асирски календар5010
Балиски календар181–182
Бенгалски календар−333
Берберски календар1210
Будистички календар804
Бурмански календар−378
Византиски календар5768–5769
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2956 или 2896
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2957 или 2897
Коптски календар−24 – −23
Етиопски календар252–253
Еврејски календар4020–4021
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера316–317
 - Сачка ера181–182
 - Кали-југа3360–3361
Холоценски календар10260
Ирански календар362 п.п. – 361 п.п.
Исламски календар373 п.х. – 372 п.х.
Јавански календар139–140
Јулијански календар260
CCLX
Корејски календар2593
Мингуо-календар1652 пред Р. Кина
民前1652年
Нанакшахи−1208
Селевкидски календар571/572 г.г.
Тајландски сончев календар802–803
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
386 или 5 или −767
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
387 или 6 или −766

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5768 и 5769 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5010 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4020 и 4021 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1013.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 260 година се протега во 2896 и 2897, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2956 и 2957 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 803. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 373 и 372 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   260 на Ризницата ?