< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

243 (CCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 243 година од новата ера, 243. од првиот милениум, 43. од III век и четвртта од 240-тите.

243 во разни календари
Грегоријански календар243
CCXLIII
Ab urbe condita996
Асирски календар4993
Балиски календар164–165
Бенгалски календар−350
Берберски календар1193
Будистички календар787
Бурмански календар−395
Византиски календар5751–5752
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2939 или 2879
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2940 или 2880
Коптски календар−41 – −40
Етиопски календар235–236
Еврејски календар4003–4004
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера299–300
 - Сачка ера164–165
 - Кали-југа3343–3344
Холоценски календар10243
Ирански календар379 п.п. – 378 п.п.
Исламски календар391 п.х. – 390 п.х.
Јавански календар121–122
Јулијански календар243
CCXLIII
Корејски календар2576
Мингуо-календар1669 пред Р. Кина
民前1669年
Нанакшахи−1225
Селевкидски календар554/555 г.г.
Тајландски сончев календар785–786
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
369 или −12 или −784
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
370 или −11 или −783

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5751 и 5752 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4993 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4003 и 4004 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 996.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 243 година се протега во 2879 и 2880, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2939 и 2940 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 786. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 391 и 390 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди