< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

242 (CCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 242 година од новата ера, 242. од првиот милениум, 42. од III век и трета од 240-тите.

242 во разни календари
Грегоријански календар242
CCXLII
Ab urbe condita995
Асирски календар4992
Балиски календар163–164
Бенгалски календар−351
Берберски календар1192
Будистички календар786
Бурмански календар−396
Византиски календар5750–5751
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2938 или 2878
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2939 или 2879
Коптски календар−42 – −41
Етиопски календар234–235
Еврејски календар4002–4003
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера298–299
 - Сачка ера163–164
 - Кали-југа3342–3343
Холоценски календар10242
Ирански календар380 п.п. – 379 п.п.
Исламски календар392 п.х. – 391 п.х.
Јавански календар120–121
Јулијански календар242
CCXLII
Корејски календар2575
Мингуо-календар1670 пред Р. Кина
民前1670年
Нанакшахи−1226
Селевкидски календар553/554 г.г.
Тајландски сончев календар784–785
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
368 или −13 или −785
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
369 или −12 или −784

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5750 и 5751 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4992 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4002 и 4003 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 995.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 242 година се протега во 2878 и 2879, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2938 и 2939 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 785. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 392 и 391 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди