< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

202 (CCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 202 година од новата ера, 202. од првиот милениум, 2. од III век и трета од 200-тите.

202 во разни календари
Грегоријански календар202
CCII
Ab urbe condita955
Асирски календар4952
Балиски календар123–124
Бенгалски календар−391
Берберски календар1152
Будистички календар746
Бурмански календар−436
Византиски календар5710–5711
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2898 или 2838
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2899 или 2839
Коптски календар−82 – −81
Етиопски календар194–195
Еврејски календар3962–3963
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера258–259
 - Сачка ера123–124
 - Кали-југа3302–3303
Холоценски календар10202
Ирански календар420 п.п. – 419 п.п.
Исламски календар433 п.х. – 432 п.х.
Јавански календар79–80
Јулијански календар202
CCII
Корејски календар2535
Мингуо-календар1710 пред Р. Кина
民前1710年
Нанакшахи−1266
Селевкидски календар513/514 г.г.
Тајландски сончев календар744–745
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
328 или −53 или −825
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
329 или −52 или −824

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5710 и 5711 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4952 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3962 и 3963 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 955.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 202 година се протега во 2838 и 2839, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2898 и 2899 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 745. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 433 и 432 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   202 на Ризницата ?