< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

263 (CCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 263 година од новата ера, 263. од првиот милениум, 63. од III век и четвртта од 260-тите.

263 во разни календари
Грегоријански календар263
CCLXIII
Ab urbe condita1016
Асирски календар5013
Балиски календар184–185
Бенгалски календар−330
Берберски календар1213
Будистички календар807
Бурмански календар−375
Византиски календар5771–5772
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2959 или 2899
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2960 или 2900
Коптски календар−21 – −20
Етиопски календар255–256
Еврејски календар4023–4024
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера319–320
 - Сачка ера184–185
 - Кали-југа3363–3364
Холоценски календар10263
Ирански календар359 п.п. – 358 п.п.
Исламски календар370 п.х. – 369 п.х.
Јавански календар142–143
Јулијански календар263
CCLXIII
Корејски календар2596
Мингуо-календар1649 пред Р. Кина
民前1649年
Нанакшахи−1205
Селевкидски календар574/575 г.г.
Тајландски сончев календар805–806
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
389 или 8 или −764
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
390 или 9 или −763

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5771 и 5772 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5013 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4023 и 4024 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1016.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 263 година се протега во 2899 и 2900, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2959 и 2960 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 806. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 370 и 369 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди