< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

296 (CCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 296 година од новата ера, 296. од првиот милениум, 96. од III век и седма од 290-тите.

296 во разни календари
Грегоријански календар296
CCXCVI
Ab urbe condita1049
Асирски календар5046
Балиски календар217–218
Бенгалски календар−297
Берберски календар1246
Будистички календар840
Бурмански календар−342
Византиски календар5804–5805
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2992 или 2932
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2993 или 2933
Коптски календар12–13
Етиопски календар288–289
Еврејски календар4056–4057
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера352–353
 - Сачка ера217–218
 - Кали-југа3396–3397
Холоценски календар10296
Ирански календар326 п.п. – 325 п.п.
Исламски календар336 п.х. – 335 п.х.
Јавански календар176–177
Јулијански календар296
CCXCVI
Корејски календар2629
Мингуо-календар1616 пред Р. Кина
民前1616年
Нанакшахи−1172
Селевкидски календар607/608 г.г.
Тајландски сончев календар838–839
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
422 или 41 или −731
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
423 или 42 или −730

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5804 и 5805 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5046 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4056 и 4057 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1049.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 296 година се протега во 2932 и 2933, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2992 и 2993 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 839. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 336 и 335 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   296 на Ризницата ?