< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

206 (CCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 206 година од новата ера, 206. од првиот милениум, 6. од III век и седма од 200-тите.

206 во разни календари
Грегоријански календар206
CCVI
Ab urbe condita959
Асирски календар4956
Балиски календар127–128
Бенгалски календар−387
Берберски календар1156
Будистички календар750
Бурмански календар−432
Византиски календар5714–5715
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2902 или 2842
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2903 или 2843
Коптски календар−78 – −77
Етиопски календар198–199
Еврејски календар3966–3967
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера262–263
 - Сачка ера127–128
 - Кали-југа3306–3307
Холоценски календар10206
Ирански календар416 п.п. – 415 п.п.
Исламски календар429 п.х. – 428 п.х.
Јавански календар83–84
Јулијански календар206
CCVI
Корејски календар2539
Мингуо-календар1706 пред Р. Кина
民前1706年
Нанакшахи−1262
Селевкидски календар517/518 г.г.
Тајландски сончев календар748–749
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
332 или −49 или −821
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
333 или −48 или −820

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5714 и 5715 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4956 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3966 и 3967 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 959.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 206 година се протега во 2842 и 2843, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2902 и 2903 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 749. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 429 и 428 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   206 на Ризницата ?