< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

203 (CCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 203 година од новата ера, 203. од првиот милениум, 3. од III век и четвртта од 200-тите.

203 во разни календари
Грегоријански календар203
CCIII
Ab urbe condita956
Асирски календар4953
Балиски календар124–125
Бенгалски календар−390
Берберски календар1153
Будистички календар747
Бурмански календар−435
Византиски календар5711–5712
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2899 или 2839
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2900 или 2840
Коптски календар−81 – −80
Етиопски календар195–196
Еврејски календар3963–3964
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера259–260
 - Сачка ера124–125
 - Кали-југа3303–3304
Холоценски календар10203
Ирански календар419 п.п. – 418 п.п.
Исламски календар432 п.х. – 431 п.х.
Јавански календар80–81
Јулијански календар203
CCIII
Корејски календар2536
Мингуо-календар1709 пред Р. Кина
民前1709年
Нанакшахи−1265
Селевкидски календар514/515 г.г.
Тајландски сончев календар745–746
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
329 или −52 или −824
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
330 или −51 или −823

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5711 и 5712 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4953 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3963 и 3964 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 956.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 203 година се протега во 2839 и 2840, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2899 и 2900 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 746. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 432 и 431 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   203 на Ризницата ?