< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

231 (CCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 231 година од новата ера, 231. од првиот милениум, 31. од III век и втора од 230-тите.

231 во разни календари
Грегоријански календар231
CCXXXI
Ab urbe condita984
Асирски календар4981
Балиски календар152–153
Бенгалски календар−362
Берберски календар1181
Будистички календар775
Бурмански календар−407
Византиски календар5739–5740
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2927 или 2867
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2928 или 2868
Коптски календар−53 – −52
Етиопски календар223–224
Еврејски календар3991–3992
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера287–288
 - Сачка ера152–153
 - Кали-југа3331–3332
Холоценски календар10231
Ирански календар391 п.п. – 390 п.п.
Исламски календар403 п.х. – 402 п.х.
Јавански календар109–110
Јулијански календар231
CCXXXI
Корејски календар2564
Мингуо-календар1681 пред Р. Кина
民前1681年
Нанакшахи−1237
Селевкидски календар542/543 г.г.
Тајландски сончев календар773–774
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
357 или −24 или −796
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
358 или −23 или −795

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5739 и 5740 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4981 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3991 и 3992 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 984.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 231 година се протега во 2867 и 2868, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2927 и 2928 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 774. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 403 и 402 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди