< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

291 (CCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 291 година од новата ера, 291. од првиот милениум, 91. од III век и втора од 290-тите.

291 во разни календари
Грегоријански календар291
CCXCI
Ab urbe condita1044
Асирски календар5041
Балиски календар212–213
Бенгалски календар−302
Берберски календар1241
Будистички календар835
Бурмански календар−347
Византиски календар5799–5800
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2987 или 2927
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2988 или 2928
Коптски календар7–8
Етиопски календар283–284
Еврејски календар4051–4052
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера347–348
 - Сачка ера212–213
 - Кали-југа3391–3392
Холоценски календар10291
Ирански календар331 п.п. – 330 п.п.
Исламски календар341 п.х. – 340 п.х.
Јавански календар171–172
Јулијански календар291
CCXCI
Корејски календар2624
Мингуо-календар1621 пред Р. Кина
民前1621年
Нанакшахи−1177
Селевкидски календар602/603 г.г.
Тајландски сончев календар833–834
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
417 или 36 или −736
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
418 или 37 или −735

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5799 и 5800 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5041 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4051 и 4052 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1044.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 291 година се протега во 2927 и 2928, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2987 и 2988 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 834. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 341 и 340 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди