< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

211 (CCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 211 година од новата ера, 211. од првиот милениум, 11. од III век и втора од 210-тите.

211 во разни календари
Грегоријански календар211
CCXI
Ab urbe condita964
Асирски календар4961
Балиски календар132–133
Бенгалски календар−382
Берберски календар1161
Будистички календар755
Бурмански календар−427
Византиски календар5719–5720
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2907 или 2847
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2908 или 2848
Коптски календар−73 – −72
Етиопски календар203–204
Еврејски календар3971–3972
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера267–268
 - Сачка ера132–133
 - Кали-југа3311–3312
Холоценски календар10211
Ирански календар411 п.п. – 410 п.п.
Исламски календар424 п.х. – 423 п.х.
Јавански календар88–89
Јулијански календар211
CCXI
Корејски календар2544
Мингуо-календар1701 пред Р. Кина
民前1701年
Нанакшахи−1257
Селевкидски календар522/523 г.г.
Тајландски сончев календар753–754
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
337 или −44 или −816
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
338 или −43 или −815

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5719 и 5720 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4961 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3971 и 3972 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 964.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 211 година се протега во 2847 и 2848, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2907 и 2908 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 754. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 424 и 423 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   211 на Ризницата ?