< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

209 (CCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 209. година од новата ера, 209. од првиот милениум, 9. од 3 век и последна од 200-тите.

209 г.  во други календари
Грегоријански календар 209
CCIX
Ab urbe condita 962
Асирски календар 4959
Бахајски календар -1635–-1634
Бенгалски календар -384
Берберски календар 1159
Будистички календар 753
Бурмански календар -429
Византиски календар 5717–5718
Еврејски календар 3969–3970
Ерменски календар
Етиопски календар 201-202
Ирански календар 413 п.с. – 412 п.с.
Исламски календар 426 пред хиџра – 425 пред хиџра
Јулијански календар 209    CCIX
Кинески календар 戊子年月日
(2845/2905)
— до —
己丑年月日
(2846/2906)
Коптски календар -75–-74
Корејски календар 2542
Календар Мингуо 1703 пред РК
民前1703年
Селевкидски календар 520–521
Тајландски сончев календар 752
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 265–266
 - Шака самват 131–132
 - Кали југа 3310–3311
Холоценски календар 10209
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5717 и 5718 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4959 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3969 и 3970 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 962.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 209. година се протега во 2845 и 2846, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2905 и 2906 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 752. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 426 и 425 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди