< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

212 (CCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 212 година од новата ера, 212. од првиот милениум, 12. од III век и трета од 210-тите.

212 во разни календари
Грегоријански календар212
CCXII
Ab urbe condita965
Асирски календар4962
Балиски календар133–134
Бенгалски календар−381
Берберски календар1162
Будистички календар756
Бурмански календар−426
Византиски календар5720–5721
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2908 или 2848
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2909 или 2849
Коптски календар−72 – −71
Етиопски календар204–205
Еврејски календар3972–3973
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера268–269
 - Сачка ера133–134
 - Кали-југа3312–3313
Холоценски календар10212
Ирански календар410 п.п. – 409 п.п.
Исламски календар423 п.х. – 422 п.х.
Јавански календар89–90
Јулијански календар212
CCXII
Корејски календар2545
Мингуо-календар1700 пред Р. Кина
民前1700年
Нанакшахи−1256
Селевкидски календар523/524 г.г.
Тајландски сончев календар754–755
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
338 или −43 или −815
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
339 или −42 или −814

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5720 и 5721 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4962 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3972 и 3973 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 965.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 212 година се протега во 2848 и 2849, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2908 и 2909 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 755. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 423 и 422 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   212 на Ризницата ?