< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

293 (CCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 293 година од новата ера, 293. од првиот милениум, 93. од III век и четвртта од 290-тите.

293 во разни календари
Грегоријански календар293
CCXCIII
Ab urbe condita1046
Асирски календар5043
Балиски календар214–215
Бенгалски календар−300
Берберски календар1243
Будистички календар837
Бурмански календар−345
Византиски календар5801–5802
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2989 или 2929
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2990 или 2930
Коптски календар9–10
Етиопски календар285–286
Еврејски календар4053–4054
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера349–350
 - Сачка ера214–215
 - Кали-југа3393–3394
Холоценски календар10293
Ирански календар329 п.п. – 328 п.п.
Исламски календар339 п.х. – 338 п.х.
Јавански календар173–174
Јулијански календар293
CCXCIII
Корејски календар2626
Мингуо-календар1619 пред Р. Кина
民前1619年
Нанакшахи−1175
Селевкидски календар604/605 г.г.
Тајландски сончев календар835–836
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
419 или 38 или −734
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
420 или 39 или −733

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5801 и 5802 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5043 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4053 и 4054 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1046.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 293 година се протега во 2929 и 2930, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2989 и 2990 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 836. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 339 и 338 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   293 на Ризницата ?