< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

233 (CCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 233 година од новата ера, 233. од првиот милениум, 33. од III век и четвртта од 230-тите.

233 во разни календари
Грегоријански календар233
CCXXXIII
Ab urbe condita986
Асирски календар4983
Балиски календар154–155
Бенгалски календар−360
Берберски календар1183
Будистички календар777
Бурмански календар−405
Византиски календар5741–5742
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2929 или 2869
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2930 или 2870
Коптски календар−51 – −50
Етиопски календар225–226
Еврејски календар3993–3994
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера289–290
 - Сачка ера154–155
 - Кали-југа3333–3334
Холоценски календар10233
Ирански календар389 п.п. – 388 п.п.
Исламски календар401 п.х. – 400 п.х.
Јавански календар111–112
Јулијански календар233
CCXXXIII
Корејски календар2566
Мингуо-календар1679 пред Р. Кина
民前1679年
Нанакшахи−1235
Селевкидски календар544/545 г.г.
Тајландски сончев календар775–776
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
359 или −22 или −794
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
360 или −21 или −793

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5741 и 5742 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4983 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3993 и 3994 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 986.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 233 година се протега во 2869 и 2870, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2929 и 2930 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 776. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 401 и 400 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди