< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

265 (CCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 265 година од новата ера, 265. од првиот милениум, 65. од III век и шеста од 260-тите.

265 во разни календари
Грегоријански календар265
CCLXV
Ab urbe condita1018
Асирски календар5015
Балиски календар186–187
Бенгалски календар−328
Берберски календар1215
Будистички календар809
Бурмански календар−373
Византиски календар5773–5774
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2961 или 2901
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2962 или 2902
Коптски календар−19 – −18
Етиопски календар257–258
Еврејски календар4025–4026
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера321–322
 - Сачка ера186–187
 - Кали-југа3365–3366
Холоценски календар10265
Ирански календар357 п.п. – 356 п.п.
Исламски календар368 п.х. – 367 п.х.
Јавански календар144–145
Јулијански календар265
CCLXV
Корејски календар2598
Мингуо-календар1647 пред Р. Кина
民前1647年
Нанакшахи−1203
Селевкидски календар576/577 г.г.
Тајландски сончев календар807–808
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
391 или 10 или −762
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
392 или 11 или −761

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5773 и 5774 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5015 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4025 и 4026 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1018.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 265 година се протега во 2901 и 2902, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2961 и 2962 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 808. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 368 и 367 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди