< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

226 (CCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 226 година од новата ера, 226. од првиот милениум, 26. од III век и седма од 220-тите.

226 во разни календари
Грегоријански календар226
CCXXVI
Ab urbe condita979
Асирски календар4976
Балиски календар147–148
Бенгалски календар−367
Берберски календар1176
Будистички календар770
Бурмански календар−412
Византиски календар5734–5735
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2922 или 2862
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2923 или 2863
Коптски календар−58 – −57
Етиопски календар218–219
Еврејски календар3986–3987
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера282–283
 - Сачка ера147–148
 - Кали-југа3326–3327
Холоценски календар10226
Ирански календар396 п.п. – 395 п.п.
Исламски календар408 п.х. – 407 п.х.
Јавански календар104–105
Јулијански календар226
CCXXVI
Корејски календар2559
Мингуо-календар1686 пред Р. Кина
民前1686年
Нанакшахи−1242
Селевкидски календар537/538 г.г.
Тајландски сончев календар768–769
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
352 или −29 или −801
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
353 или −28 или −800

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5734 и 5735 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4976 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3986 и 3987 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 979.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 226 година се протега во 2862 и 2863, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2922 и 2923 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 769. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 408 и 407 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди