< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

222 (CCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 222 година од новата ера, 222. од првиот милениум, 22. од III век и трета од 220-тите.

222 во разни календари
Грегоријански календар222
CCXXII
Ab urbe condita975
Асирски календар4972
Балиски календар143–144
Бенгалски календар−371
Берберски календар1172
Будистички календар766
Бурмански календар−416
Византиски календар5730–5731
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2918 или 2858
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2919 или 2859
Коптски календар−62 – −61
Етиопски календар214–215
Еврејски календар3982–3983
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера278–279
 - Сачка ера143–144
 - Кали-југа3322–3323
Холоценски календар10222
Ирански календар400 п.п. – 399 п.п.
Исламски календар412 п.х. – 411 п.х.
Јавански календар100–101
Јулијански календар222
CCXXII
Корејски календар2555
Мингуо-календар1690 пред Р. Кина
民前1690年
Нанакшахи−1246
Селевкидски календар533/534 г.г.
Тајландски сончев календар764–765
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
348 или −33 или −805
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
349 или −32 или −804

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5730 и 5731 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4972 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3982 и 3983 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 975.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 222 година се протега во 2858 и 2859, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2918 и 2919 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 765. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 412 и 411 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   222 на Ризницата ?