< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

241 (CCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 241 година од новата ера, 241. од првиот милениум, 41. од III век и втора од 240-тите.

241 во разни календари
Грегоријански календар241
CCXLI
Ab urbe condita994
Асирски календар4991
Балиски календар162–163
Бенгалски календар−352
Берберски календар1191
Будистички календар785
Бурмански календар−397
Византиски календар5749–5750
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2937 или 2877
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2938 или 2878
Коптски календар−43 – −42
Етиопски календар233–234
Еврејски календар4001–4002
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера297–298
 - Сачка ера162–163
 - Кали-југа3341–3342
Холоценски календар10241
Ирански календар381 п.п. – 380 п.п.
Исламски календар393 п.х. – 392 п.х.
Јавански календар119–120
Јулијански календар241
CCXLI
Корејски календар2574
Мингуо-календар1671 пред Р. Кина
民前1671年
Нанакшахи−1227
Селевкидски календар552/553 г.г.
Тајландски сончев календар783–784
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
367 или −14 или −786
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
368 или −13 или −785

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5749 и 5750 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4991 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4001 и 4002 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 994.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 241 година се протега во 2877 и 2878, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2937 и 2938 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 784. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 393 и 392 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди