< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

249 (CCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 249 година од новата ера, 249. од првиот милениум, 49. од III век и последна од 240-тите.

249 во разни календари
Грегоријански календар249
CCXLIX
Ab urbe condita1002
Асирски календар4999
Балиски календар170–171
Бенгалски календар−344
Берберски календар1199
Будистички календар793
Бурмански календар−389
Византиски календар5757–5758
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2945 или 2885
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2946 или 2886
Коптски календар−35 – −34
Етиопски календар241–242
Еврејски календар4009–4010
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера305–306
 - Сачка ера170–171
 - Кали-југа3349–3350
Холоценски календар10249
Ирански календар373 п.п. – 372 п.п.
Исламски календар384 п.х. – 383 п.х.
Јавански календар127–128
Јулијански календар249
CCXLIX
Корејски календар2582
Мингуо-календар1663 пред Р. Кина
民前1663年
Нанакшахи−1219
Селевкидски календар560/561 г.г.
Тајландски сончев календар791–792
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
375 или −6 или −778
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
376 или −5 или −777

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5757 и 5758 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4999 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4009 и 4010 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1002.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 249 година се протега во 2885 и 2886, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2945 и 2946 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 792. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 384 и 383 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   249 на Ризницата ?