< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

267 (CCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 267 година од новата ера, 267. од првиот милениум, 67. од III век и осма од 260-тите.

267 во разни календари
Грегоријански календар267
CCLXVII
Ab urbe condita1020
Асирски календар5017
Балиски календар188–189
Бенгалски календар−326
Берберски календар1217
Будистички календар811
Бурмански календар−371
Византиски календар5775–5776
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2963 или 2903
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2964 или 2904
Коптски календар−17 – −16
Етиопски календар259–260
Еврејски календар4027–4028
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера323–324
 - Сачка ера188–189
 - Кали-југа3367–3368
Холоценски календар10267
Ирански календар355 п.п. – 354 п.п.
Исламски календар366 п.х. – 365 п.х.
Јавански календар146–147
Јулијански календар267
CCLXVII
Корејски календар2600
Мингуо-календар1645 пред Р. Кина
民前1645年
Нанакшахи−1201
Селевкидски календар578/579 г.г.
Тајландски сончев календар809–810
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
393 или 12 или −760
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
394 или 13 или −759

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5775 и 5776 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5017 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4027 и 4028 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1020.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 267 година се протега во 2903 и 2904, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2963 и 2964 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 810. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 366 и 365 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   267 на Ризницата ?