< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

295 (CCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 295. година од новата ера, 295. од првиот милениум, 95. од 3 век и шеста од 290-тите.

295 г.  во други календари
Грегоријански календар 295
CCXCV
Ab urbe condita 1048
Асирски календар 5045
Бахајски календар -1549–-1548
Бенгалски календар -298
Берберски календар 1245
Будистички календар 839
Бурмански календар -343
Византиски календар 5803–5804
Еврејски календар 4055–4056
Ерменски календар
Етиопски календар 287-288
Ирански календар 327 п.с. – 326 п.с.
Исламски календар 337 пред хиџра – 336 пред хиџра
Јулијански календар 295    CCXCV
Кинески календар 甲寅年月日
(2931/2991)
— до —
乙卯年月日
(2932/2992)
Коптски календар 11–12
Корејски календар 2628
Календар Мингуо 1617 пред РК
民前1617年
Селевкидски календар 606–607
Тајландски сончев календар 838
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 351–352
 - Шака самват 217–218
 - Кали југа 3396–3397
Холоценски календар 10295
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5803 и 5804 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5045 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4055 и 4056 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1048.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 295. година се протега во 2931 и 2932, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2991 и 2992 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 838. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 337 и 336 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди