< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

268 (CCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 268 година од новата ера, 268. од првиот милениум, 68. од III век и деветта од 260-тите.

268 во разни календари
Грегоријански календар268
CCLXVIII
Ab urbe condita1021
Асирски календар5018
Балиски календар189–190
Бенгалски календар−325
Берберски календар1218
Будистички календар812
Бурмански календар−370
Византиски календар5776–5777
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2964 или 2904
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2965 или 2905
Коптски календар−16 – −15
Етиопски календар260–261
Еврејски календар4028–4029
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера324–325
 - Сачка ера189–190
 - Кали-југа3368–3369
Холоценски календар10268
Ирански календар354 п.п. – 353 п.п.
Исламски календар365 п.х. – 364 п.х.
Јавански календар147–148
Јулијански календар268
CCLXVIII
Корејски календар2601
Мингуо-календар1644 пред Р. Кина
民前1644年
Нанакшахи−1200
Селевкидски календар579/580 г.г.
Тајландски сончев календар810–811
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
394 или 13 или −759
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
395 или 14 или −758

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5776 и 5777 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5018 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4028 и 4029 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1021.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 268 година се протега во 2904 и 2905, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2964 и 2965 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 811. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 365 и 364 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   268 на Ризницата ?