< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

288 (CCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 288 година од новата ера, 288. од првиот милениум, 88. од III век и деветта од 280-тите.

288 во разни календари
Грегоријански календар288
CCLXXXVIII
Ab urbe condita1041
Асирски календар5038
Балиски календар209–210
Бенгалски календар−305
Берберски календар1238
Будистички календар832
Бурмански календар−350
Византиски календар5796–5797
Кинески календар丁未(огн. коза)
2984 или 2924
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2985 или 2925
Коптски календар4–5
Етиопски календар280–281
Еврејски календар4048–4049
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера344–345
 - Сачка ера209–210
 - Кали-југа3388–3389
Холоценски календар10288
Ирански календар334 п.п. – 333 п.п.
Исламски календар344 п.х. – 343 п.х.
Јавански календар168–169
Јулијански календар288
CCLXXXVIII
Корејски календар2621
Мингуо-календар1624 пред Р. Кина
民前1624年
Нанакшахи−1180
Селевкидски календар599/600 г.г.
Тајландски сончев календар830–831
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
414 или 33 или −739
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
415 или 34 или −738

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5796 и 5797 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5038 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4048 и 4049 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1041.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 288 година се протега во 2924 и 2925, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2984 и 2985 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 831. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 344 и 343 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди