< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

218 (CCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 218 година од новата ера, 218. од првиот милениум, 18. од III век и деветта од 210-тите.

218 во разни календари
Грегоријански календар218
CCXVIII
Ab urbe condita971
Асирски календар4968
Балиски календар139–140
Бенгалски календар−375
Берберски календар1168
Будистички календар762
Бурмански календар−420
Византиски календар5726–5727
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2914 или 2854
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2915 или 2855
Коптски календар−66 – −65
Етиопски календар210–211
Еврејски календар3978–3979
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера274–275
 - Сачка ера139–140
 - Кали-југа3318–3319
Холоценски календар10218
Ирански календар404 п.п. – 403 п.п.
Исламски календар416 п.х. – 415 п.х.
Јавански календар95–96
Јулијански календар218
CCXVIII
Корејски календар2551
Мингуо-календар1694 пред Р. Кина
民前1694年
Нанакшахи−1250
Селевкидски календар529/530 г.г.
Тајландски сончев календар760–761
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
344 или −37 или −809
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
345 или −36 или −808

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5726 и 5727 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4968 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3978 и 3979 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 971.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 218 година се протега во 2854 и 2855, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2914 и 2915 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 761. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 416 и 415 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   218 на Ризницата ?