< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

262 (CCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 262 година од новата ера, 262. од првиот милениум, 62. од III век и трета од 260-тите.

262 во разни календари
Грегоријански календар262
CCLXII
Ab urbe condita1015
Асирски календар5012
Балиски календар183–184
Бенгалски календар−331
Берберски календар1212
Будистички календар806
Бурмански календар−376
Византиски календар5770–5771
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2958 или 2898
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2959 или 2899
Коптски календар−22 – −21
Етиопски календар254–255
Еврејски календар4022–4023
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера318–319
 - Сачка ера183–184
 - Кали-југа3362–3363
Холоценски календар10262
Ирански календар360 п.п. – 359 п.п.
Исламски календар371 п.х. – 370 п.х.
Јавански календар141–142
Јулијански календар262
CCLXII
Корејски календар2595
Мингуо-календар1650 пред Р. Кина
民前1650年
Нанакшахи−1206
Селевкидски календар573/574 г.г.
Тајландски сончев календар804–805
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
388 или 7 или −765
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
389 или 8 или −764

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5770 и 5771 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5012 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4022 и 4023 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1015.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 262 година се протега во 2898 и 2899, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2958 и 2959 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 805. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 371 и 370 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди