< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

216 (CCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 216 година од новата ера, 216. од првиот милениум, 16. од III век и седма од 210-тите.

216 во разни календари
Грегоријански календар216
CCXVI
Ab urbe condita969
Асирски календар4966
Балиски календар137–138
Бенгалски календар−377
Берберски календар1166
Будистички календар760
Бурмански календар−422
Византиски календар5724–5725
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2912 или 2852
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2913 или 2853
Коптски календар−68 – −67
Етиопски календар208–209
Еврејски календар3976–3977
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера272–273
 - Сачка ера137–138
 - Кали-југа3316–3317
Холоценски календар10216
Ирански календар406 п.п. – 405 п.п.
Исламски календар419 п.х. – 417 п.х.
Јавански календар93–94
Јулијански календар216
CCXVI
Корејски календар2549
Мингуо-календар1696 пред Р. Кина
民前1696年
Нанакшахи−1252
Селевкидски календар527/528 г.г.
Тајландски сончев календар758–759
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
342 или −39 или −811
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
343 или −38 или −810

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5724 и 5725 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4966 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3976 и 3977 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 969.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 216 година се протега во 2852 и 2853, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2912 и 2913 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 759. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 419 и 417 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди