< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

264 (CCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 264 година од новата ера, 264. од првиот милениум, 64. од III век и петта од 260-тите.

264 во разни календари
Грегоријански календар264
CCLXIV
Ab urbe condita1017
Асирски календар5014
Балиски календар185–186
Бенгалски календар−329
Берберски календар1214
Будистички календар808
Бурмански календар−374
Византиски календар5772–5773
Кинески календар癸未(вод. коза)
2960 или 2900
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2961 или 2901
Коптски календар−20 – −19
Етиопски календар256–257
Еврејски календар4024–4025
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера320–321
 - Сачка ера185–186
 - Кали-југа3364–3365
Холоценски календар10264
Ирански календар358 п.п. – 357 п.п.
Исламски календар369 п.х. – 368 п.х.
Јавански календар143–144
Јулијански календар264
CCLXIV
Корејски календар2597
Мингуо-календар1648 пред Р. Кина
民前1648年
Нанакшахи−1204
Селевкидски календар575/576 г.г.
Тајландски сончев календар806–807
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
390 или 9 или −763
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
391 или 10 или −762

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5772 и 5773 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5014 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4024 и 4025 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1017.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 264 година се протега во 2900 и 2901, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2960 и 2961 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 807. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 369 и 368 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди